STM32C011F6P6 Embedded Arm Processor Microcontroller TSSOP-20
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : STM
Model Number : STM32C011F6P6
Place of Origin : USA
MOQ : 50PCS
Price : RFQ
Payment Terms : T/T, Western Union, escrow, Paypal, Visa, MoneyGram
Supply Ability : RFQ
Delivery Time : Immediately
Packaging Details : ESD/Vacuum/Foam/Cartons
RoHS : PB Free
Mounting Style : SMD/SMT
Package : TSSOP-20
Series : STM32C0
Factory Pack Quantity : 74
Product Type : ARM Microcontrollers
Contact Now
Embedded Controllers STM32C011F6P6 TSSOP-20 ARM Microcontrollers
Product Description:
The STM32C011x4/x6 mainstream microcontrollers are based on high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at up to 48 MHz frequency. Offering a high level of integration, they are suitable for a wide range of applications in consumer, industrial and appliance domains and ready for the Internet of Things (IoT) solutions.
Features:
• Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ CPU, frequency up to 48 MHz • -40°C to 85°C/105°C/125°C operating temperature • Memories – Up to 32 Kbytes of flash memory with protection – 6 Kbytes of SRAM with HW parity check • CRC calculation unit • Reset and power management – Voltage range: 2.0 V to 3.6 V – Power-on/Power-down reset (POR/PDR) – Programmable Brownout reset (BOR) – Low-power modes: Sleep, Stop, Standby, Shutdown • Clock management – 4 to 48 MHz crystal oscillator – 32 kHz crystal oscillator with calibration – Internal 48 MHz RC oscillator (±1 %) – Internal 32 kHz RC oscillator (±5 %) • Up to 18 fast I/Os – All mappable on external interrupt vectors – Multiple 5 V-tolerant I/Os • 3-channel DMA controller with flexible mapping • 12-bit, 0.4 µs ADC (up to 13 ext. channels) – Conversion range: 0 to 3.6 V • 8 timers: 16-bit for advanced motor control, four 16-bit general-purpose, two watchdogs, SysTick timer • Calendar RTC with alarm
Parameter Table:
Product Attribute Attribute Value
Manufacturer: STMicroelectronics
Product Category: ARM Microcontrollers - MCU
RoHS: YES
Series: STM32C0
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: TSSOP-20
Supply Voltage - Min: 2 V
Supply Voltage - Max: 3.6 V
Brand: STMicroelectronics
Operating Supply Voltage: 2 V to 3.6 V